Årets KM och Roger Frände’ns minne i golf har avgjorts ute på Husby GK (Österhaninge) under riktigt fina förhållanden. Resultanten var överlag riktigt bra. Det återigen roligt att sumera golfens starka dragningskraft som ett bra tillfälle att träffas och umgås utanför arbetet. Tack alla som gjorde denna dag till en riktig fest.
På gång…
Prel.
Årsmöte i april
12-13/5 Cykel-SM, Halmstad/Varberg
22/5 X-firegames, Umeå
11/9 Halvmarathon-SM, GöteborgMer info på www.brandsm.se, se även www.skimf.se
BIK medlem i RF och SKIMF
BIKen har under många år varit medlem i Riksidrottsförbundet (RF) och samtidigt även i sportskytteförbundet och skidförbundet. Detta gör att du som medlem kan tävla för Brandkårens IK i skyttetävlingar och skidlopp.Från och med i år är vi även med i cykelförbundet. Det innebär att du kan beställa en tävlingslicens och tävla för BIK. Kontakta Jonathan för mer information.
Vi är även medlemmar i Stockholms kommunalanställdas idrotts- och motionsförbund (SKIMF) vilket gör att vi kan delta i alla kommunmästerskap är i Stockholm.
E-postlista
Lägg till din mailadress för att vara med på vår e-postlista.Våra arrangemang
Etiketter
Alpint Badminton BIK-cupen Bordtennis Brand-SM Crossfit Cykel Fotboll Fågelbro G&CC Golf Golf-KM Göteborg Göteborgsvarvet Halvmarathon Helsingfors Hinderlopp Höstrusket Innebandy Jönköping KM Kommunalmästerskap Längdskidor Löpning OCR Orientering Orsa-Grönklitt Rinkbandy Ritorp Roger Frände'ns minne Sankt Eriksloppet Skidläger Skidor Solnahallen Startskottet stationsstafetten Stockholm Stockholm marathon Terränglöpning Tjurruset Täby GK x-firegames Åkersberga Åre Årsmöte Örebro